Contents

Kurucu Joost de Valk ile Söyleşi & CEO, Yoast

Hemen hemen her WordPress geliştiricisinin Yoast adını bildiğini düşünüyorum – Joost de Valk adı değilse – Yoast SEO eklentisi temelde WordPress için standart SEO eklentisidir. Kesinlikle her WordPress web sitesine otomatik olarak yüklediğim birkaç eklentiden biridir. Bu röportajda, Joost ile iş stratejisi ve odağındaki değişiklikleri, Yoast planlarını ve SEO ve WordPress eklentilerinin geleceğini nasıl gördüğünü tartışıyorum..


Yoast Kurucusu ve CEO'su Joost de Valk ile Söyleşi

HostAdvice: Yoast ve SEO’ya dalmadan önce lütfen bana biraz kendinizden ve bugün bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizden bahsedin.

Benim adım Yoost’un kurucusu ve CEO’su Joost de Valk, üç erkek ve bir kızın babası ve Yoast’ın yanı sıra iş ortağımız Michiel ile birlikte çalışan Marieke’nin kocası. ben’1994 yılında on iki yaşında ilk web sitemi açarak küçük yaştan bilgisayarlarla ilgileniyordum. 2000 başlarında’s, ben de çoğunlukla kodlama, HTML ve CSS ile ilgili bloglama başladı. 2005 yılında, WebKit projesine dahil olduğumda açık kaynak hatası tarafından ısırıldım.

Yapmadım’t 2006 yılına kadar SEO ile ilgilenmiyorum, ne zaman inşa ettiğim tüm siteleri nasıl etkilediğini anladım. SEO hakkında yazmaya başladım, bu da konferanslarda SEO hakkında konuşmamı sağladı. Bilmeden önce, iş dünyasındaki saygın bir uzmandım.

2010 yılında kendi işimi kurma kararı aldım. Yaklaşık iki yıl sonra, şimdi ortak olan ilk çalışanım Michiel’i işe aldım. Bundan sonraki yıllarda Yoast, en azından Yoast SEO WordPress eklentimizin kaçak başarısından dolayı değil, orman yangını gibi büyüdü..

HostAdvice: Birkaç yıl önce mevcut ücretsiz sürüme ek olarak Yoast SEO’nun ücretli bir sürümünü sunmaya karar verdiniz. Bu karara ne yol açtı? Nasıl ortaya çıktı – beklediğiniz kadar ücretli sürümü tercih eden kişi var mı??

O’s oldukça basit: bir eklenti geliştirmek için para alırsak, daha fazla yatırım yapabiliriz. Eklentilerimizi daha iyi hale getirmek, yeni özellikler geliştirmek ve daha sonra neye odaklanacağınızı öğrenmek için araştırma yapmak için 24 saat çalışan özel bir geliştirme ekibimiz var. Amacımız SEO’yu herkes için kullanılabilir hale getirmektir ve bu nedenle sonuç sağlayan kullanılabilir, istikrarlı eklentilerimiz olmalıdır.

O’ayrıca erişilebilirliğe çok fazla odaklanmamızın nedeni. Herkes, yani herkes demek, eklentilerimizi kullanabilmelidir. Buna ek olarak, eğer bir yazılım geliştiricisiyseniz’aynısını yapmanı tavsiye ederim.

İşimiz için ödeme almak, açık kaynak dünyasına daha fazla katkıda bulunabileceğimiz anlamına da geliyor. Evde sadece WordPress çekirdeğinde çalışan birden fazla geliştiricimiz var. Hissediyoruz’topluma ve bize çok şey veren ürünlere geri dönme görevimiz.

HostAdvice: Birkaç yıl önce mevcut ücretsiz sürüme ek olarak Yoast SEO'nun ücretli bir sürümünü sunmaya karar verdiniz. Bu karara ne yol açtı? Nasıl ortaya çıktı - beklediğiniz kadar ücretli sürümü tercih eden kişi var mı?

HostAdvice: Daha yeni bir değişiklik, belki de daha şaşırtıcı olan, Google Analytics için diğer son derece popüler WordPress eklentinizin sahipliğini satmış olmanızdır. Duyurunuzda bunun sebebinin “eklentilerden incelemelere, e-Kitaplara ve eğitim programlarına kadar sınıfının en iyisi SEO ürünleri oluşturmaya odaklanın.” Isn’t Biraz çeşitlendirmek yerine SEO’ya bahis koymada büyük bir risk var?

SEO (sosyal optimizasyon dahil) büyük bir pazar. Bunu ve analitik pazarını takip etmek takıma çok fazla yük bindiriyordu. Her ikisi de hala büyüdükçe, şirketi düşündüğümüzden çok daha hızlı büyütmemiz ya da bir ürün seçmemiz gerekiyordu ve “kurtulmak” diğerinin. Biz ikincisini yapmayı seçtik, aradık ve Syed’ta harika bir alıcı bulduk ve bu anlaşmayı hemen kapattık.

HostAdvice: Eklentiler, site incelemeleri / danışmanlık, e-Kitaplar ve eğitim programları gibi tekliflerinizin her biri için gelirlerin yüzde dağılımı hakkında bir fikir verebilir misiniz??

Yoast SEO Premium, site incelemeleri ve e-Kitaplar’ı saygın bir mesafeden takip ederek ana gelir kaynağımızdır. Ancak Akademi şubemiz hızla büyüyor. İnsanlar verdiğimiz derslerden çok keyif alıyorlar. Ayrıca yeni Yoast SEO Care paketlerimizle artık hizmetlere daha fazla odaklanıyoruz.

HostAdvice: Web sitesi incelemelerinizin sürecini benim için açıklayabilir misiniz??

Elbette, incelemeye başlamadan önce ekip sakıncalı içerik olup olmadığını kontrol edecektir. Site bu testi geçtiğinde, ekip siteye uzaktan bakmaya başlayacaktır. Nasıl görünüyor? Sitenin amacının ne olduğunu anlayabilir misiniz? Grafikler nasıl? Orada ne tür içerik var? Sitenin net bir resmini aldıktan sonra, derinlemesine analiz etmeye başlıyoruz.

Bu incelemelerde birçok şeyi kontrol ediyoruz. Listemizde 300’den fazla kontrol var. Diğer şeylerin yanı sıra, site hızı, mobil kullanıma hazır olma, sosyal medya kullanımı, kullanılan WordPress şablonunun kodu, site yapısı, hata mesajları ve 404 sayfalara bakıyoruz. Yine de içerikteki en fazla sorunu bulma eğilimindeyiz. Kesinlikle birçok sitede boğaz noktasıdır. Sitenizin performans göstermesini istiyorsanız, üzerinde çalışmanız gereken bir şeydir..

HostAdvice: Bu incelemelerde bulduğunuz en yaygın hatalar veya sorunlar nelerdir??

WordPress siteleri nadiren gerçekten kötüdür. Ancak, insanların yaptığı yaygın hatalar vardır. Bu incelemeleri yaparken, aynı şeylerin birçoğu ortaya çıkıyor. Siteler genellikle imkansız genel anahtar kelimeleri denemeye ve sıralamaya eğilimlidir.’uzun kuyruk niş için rütbe bile uygun değil. Çoğu zaman sayfalarının hiçbirini optimize etmedikleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle,’t Ana sayfalarını geçecek bir şey elde edemezsiniz. Bu, birçok site için geçerlidir. İçerik birçok sitenin zayıf kısmıdır.

HostAdvice: e-Kitaplarınız ve eğitim programlarınızla ilgili benzersiz olan nedir??

Farklı pazarları hedefliyorlar. Web sitemiz, insanların sahip olabileceği her türlü SEO sorusu hakkında bir sürü bilgi sunmaktadır. Ancak, çok sayıda gönderi nedeniyle, bunların hepsinin nasıl birbirine uyduğunu anlamak bazen zor olabilir. Bu nedenle biz’WordPress, Content SEO ve UX için SEO’ya odaklanmış birkaç e-Kitap yazdım & Dönüştürmek. Aralık 2016’da biz’Mağaza SEO adlı yeni bir kitap açıyoruz. Bu sonuncusu tamamen çevrimiçi mağazanızı daha iyi yapmakla ilgilidir.

Aynı şey kurslarımız için de söylenebilir. Bunlar net bir kavramda odaklanmış bilgi sunar. Kullanıcılar, videoları izleyerek, metinleri okuyarak ve yeni keşfedilen bilgileri sınavlarda test ederek kendi zamanlarında bir konuyu öğrenebilirler. Kurslarımız başarılı, bu yüzden biz’buna odaklanmaya devam ediyoruz.

HostAdvice: En son e-Kitabınız ”UX & Bütünsel bir SEO perspektifinden dönüşüm.” İlk bakışta, birçok kişi Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO’nun birbirleriyle çok az ilgisi olduğunu düşünebilir. Bunların neden çok yakından ilişkili olduğunu gördüğünüzü açıklayabilir misiniz??

Bunu okurken, biz’Bu sefer çevrimiçi mağazanızı geliştirmek için başka bir eKitap yayınladık. UX kitabı ile ilgili olarak, evet, UX ve dönüşüm SEO ile çok şey var. Bize göre, arama sıralamasında mümkün olan en iyi sonuç olmak için çaba göstermelisiniz. Siteniz kullanılamazsa ve sıfır sonuç verirse asla en iyi sonuç olamazsınız. Sitenizin her yönü üzerinde çalışmalısınız, aksi takdirde’asla hiçbir yere ulaşmayacağım.

HostAdvice: Kimi Yoast olarak görüyorsun’ana rakipleri? Onlardan nasıl farklısın?

Yapmıyoruz’Rekabetimizi gerçekten fazla düşünmeyin. Biz’müşterilerimizin neye ihtiyacı olduğuna ve iş akışlarını nasıl iyileştirebileceğimize bakıyoruz.

HostAdvice: WordPress eklenti pazarının önümüzdeki yıllarda nasıl geliştiğini görüyorsunuz?

O’s hızla profesyonelleşiyor, umarım devam eder. Orada’düşündüğümüz birkaç büyük eklenti şirketi için oda.

HostAdvice: SEO alanında şu anda ve önümüzdeki 1-3 yıl içinde gördüğünüz büyük değişiklikler nelerdir??

Geleceği tahmin etmek benim zorluğum değil. Gördüğümüz, çoğunlukla JSON-LD olmak üzere AMP ve yapılandırılmış verilere yoğun bir odaklanma. Biz’her ikisi hakkında çok şey yazıyorsanız, sizin için geçerli olup olmadıkları tamamen sitenizin türüne bağlıdır.

HostAdvice: SEO eklentileriniz için gelecek planlarınız neler??

Geliştirmeye devam etmek için 🙂

HostAdvice: Kitaplarınız ve eğitim kurslarınız için gelecek planlarınız neler??

Yoast Akademimiz hızla büyüyor, bu yüzden biz’Kesinlikle şirketin bu bölümünü genişletmek. Şimdi farklı kurslar üzerinde çalışıyoruz, ilk yayınlanacak olan Site Yapısı. Bundan sonra, bir dizi teknik SEO kursu planlıyoruz. Bu konunun büyüklüğü ve önemi nedeniyle – biz’bunları daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırdım. Bunları 2017’de arayın.

HostAdvice: En sevdiğiniz gelişmiş SEO aracı nedir? Yeni başlayanlar için en sevdiğiniz SEO aracı nedir?

Düzinelerce var ve sık kullanılanları seçmekte zorlanıyorum. Bir araç’beni bu yıl mutlu etti Moz’s yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanım için uygun olduğunu düşünüyorum anahtar kelime gezgini. Gerçekten istediğimiz başka bir araç’t olmadan yaşamak istemez OnPage.org.

HostAdvice: Bugün için başka hangi araçların gerekli olduğunu düşünüyorsunuz’s WordPress geliştiricisi?

Bir geliştirici için oldukça büyük bir araç setimiz var. IDE’den (PHPStorm kullanıyoruz) bir CI aracına (Travis kullanıyoruz) ve hem PHP (Composer) hem de JavaScript (NPM / Yarn) için paket yönetimine kadar. Orada’burada bir saat kadar konuşabiliriz.

HostAdvice: Şirket adının arkasındaki anlam / hikaye nedir Yoast?

2000 başlarında’bir çok konferansta konuşuyordum. İnsanlar adımı söylerken her zaman zorluk çekiyorlardı. 2007 yılında, SMX Stockholm’de adımı Rand Fishkin’e anlatmaya çalıştım, dedi ki: “Ey bu’sadece bir Y ile tost gibi”. Yoast doğdu.

HostAdvice: Karınızın Yoast’ta da çalıştığını anlıyorum – bu nasıl / neden ortaya çıktı? Birlikte çalışmanın ve tüm uyanma saatlerinizi birlikte geçirmenin kaçınılmaz zorluklarını nasıl ele alıyorsunuz??

O değil’Sadece burada çalýţmýyor, Yoast’ý ben ve Michiel ile birlikte yönetiyor. Onun girişi her zaman oradaydı ve benim için çok değerli. Yoast Akademi’yi yarattı ve pazarlamamızın büyük bir bölümünü yürütüyor. Yoast’ta bana katılmadan önce akademik bir kariyere devam ediyordu, ancak Yoast çok hızlı büyümeye başladı. O’birlikte çalışmak çok eğlenceli, özellikle o’sadece karım değil; o’aynı zamanda en iyi arkadaşım ve en akıllı insanlardan biri’hiç tanıştım.

HostAdvice: Karınızın Yoast'ta da çalıştığını anlıyorum - bu nasıl / neden ortaya çıktı? Birlikte çalışmanın ve tüm uyanma saatlerinizi birlikte geçirmenin kaçınılmaz zorluklarını nasıl ele alıyorsunuz?

HostAdvice: Bugün kaç çalışanınız var? Nerede bulunuyorsun?

Şu anda dünya çapında yaklaşık 50 kişiyi istihdam ediyoruz. Wijchen, Hollanda’daki şirket merkezimizde 35 Yoasters var. Buna ek olarak, İtalya’da çalışanlarımız var.

HostAdvice: Normalde günde kaç saat çalışıyorsunuz? Çalışmıyorken ne yapmaktan hoşlanırsınız??

Yapmam’aklımı korumanın bir yolu olarak saatlerimi takip etmiyorum. Çocuklarımla da çok zaman geçiriyorum ve onları haftada iki gün saat 14.00’de doğrudan okuldan alıyorum.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me