Joomla nedir?

Joomla, hayalinizdeki web sitesini kurmanıza yardımcı olur. İster iş sayfası ister kişisel blog olsun, Joomla aradığınız şey. İstikrarlı bir sistem var. Ve bu kararlı sistemin yardımıyla, web sitenizin görünümünü özelleştirebilirsiniz.


Destekçiler topluluğunun sıkı çalışmasıyla, Joomla kullanımı daha kolay ve kullanıcı dostu hale geldi. Joomla’yı günlük olarak kullanmaya başladığınızda, sık sık yeni düzeltmeler ve eklemeler fark etmeye başlayacaksınız..

Özel not: En iyi Joomla barındırma sağlayıcılarının birçoğu 1 tıklama Joomla Kurulumu sunar. HoastAdvice’s Joomla hosting sayfasındaki uzman yorumlarını okuyun..

Adım 1: Joomla’nın en son sürümünü indirin

Elle yüklerken lütfen Joomla’nın en son sürümünü kullanın, çünkü en son sürüm eski sürümlerde mevcut olacak hatalardan arınmış olacaktır.

İlk olarak, Joomla’nın resmi web sitesine, yani ‘joomla.org’a giriş yapmanız gerekecek. Oraya vardığınızda, Jo Joomla’yı İndir ’yazan düğmeyi tıklayın. Bunu yaptığınızda, Joomla’nın en son sürümü sizin için indirilir.

2. Adım: Dosyaları ana makinenize yükleyin

Ardından, web barındırıcınıza Joomla’yı yüklemeniz gerekecek. Bu görevi gerçekleştirmek için iki yol arasında seçim yapabilirsiniz. Birincisi, zip dosyasını doğrudan cPanel üzerinden yüklemek. İkinci yol ise FTP dosya yöneticisini kullanmaktır. FileZilla ve diğerleri gibi FTP dosya yöneticilerini kullanabilirsiniz. Bu öğretici adına, ilk seçeneği seçeceğiz, yani zip dosyasını doğrudan cPanel aracılığıyla yükleyeceğiz. Bu seçenek diğerinden daha uygun ve hızlı olduğunu kanıtlıyor.

 1. Her şeyden önce, cPanel hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir. Giriş yaptıktan sonra Dosya Yöneticisine gidin.
 2. Ardından kök dizine erişmeniz gerekir. Joomla zip dosyasını tam buraya yükleyin.
 3. Dosya yüklendikten sonra, zip dosyasına sağ tıklamanız ve ardından menüdeki çıkartmaya tıklamanız gerekir..
  Mac kullanıcılarının klavyedeki CMD düğmesini basılı tutmaları ve ardından dosyaya tıklamaları gerekecek.
 4. Ardından “Ayıkla” penceresi görünecektir. Burada, zip dosyasının ayıklanacağı yeri belirtmeniz gerekecektir. Burada, yolu geçerli alan adınızın dosya yolu ile eşleştirmeniz gerekir. Mevcut alan adıyla, üzerinde çalıştığınız alan adını belirtmek istiyoruz. Tüm bunları belirledikten sonra, Dosya (lar) ı oku düğmesini tıklayın. Bu düğmeye tıklamak, sistemin zip dosyasında bulunan Joomla’nın web sitenizde çalışması için gerekli olan dosyaları açmaya başlamasını sağlar..

Adım 3: Joomla için veritabanı oluşturma

Joomla’yı tamamen kurmayı tamamladığınızda, o zaman sizden kimlik bilgileri istenir. Bunun için Joomla için bir veritabanına ihtiyacınız olacak. Tamamen yüklenmeden önce Joomla için bir veritabanı oluşturmanız gerekiyor.

 1. CPanel’de, Veritabanı bölümü altında, MySQL Veritabanları seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.
 2. Yeni Veritabanı Oluştur altında, Yeni Veritabanı seçeneğine bir ad yazın. İstediğiniz herhangi bir ismi kullanabilirsiniz.
 3. CPanel veritabanını kurmayı tamamladıktan sonra, MySQL Veritabanı penceresine geri dönmeniz gerekecektir. Bu pencerede aşağı kaydırın ve MySQL Kullanıcıları alanının altında gerekli bilgileri doldurun. Gerekli tüm bilgileri başarıyla doldurduktan sonra, altta Kullanıcı Yarat yazılan düğmeyi tıklamanız gerekir..
 4. Bir kez daha, yani Veritabanına Kullanıcı Ekle bölümüne gitmeniz gerekecek. Kullanıcı ve Veritabanı bölümünün altında açılır menüleri göreceksiniz. Bu menülerden Joomla kurulumu için kullanıcı ve veritabanını seçmeniz gerekiyor.
 5. Ekle düğmesine tıkladığınızda size birçok onay kutusunu gösteren yeni bir pencere sunulacaktır. Tüm onay kutularını seçmek için Tüm Ayrıcalıklar’a tıklamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, Değişiklikleri Yap düğmesini tıklayın. Bu düğmeyi tıklamak bu adımı tamamlar.

Adım 4: Joomla Kurulumu

 1. Web tarayıcınızda, web adresini yazarak web sitenizi açın.
 2. Yumruk sekmesinde, yani Yapılandırma sekmesinde olacağınız bir Joomla sayfası size sunulacaktır. Web sitenizin adını, açıklamasını, yöneticinin e-posta adresini ve kullanıcı adını ve şifreyi yazmanız gerekecektir. Tüm bu ayrıntıları doldurduktan sonra, İleri düğmesine tıklayın. Bu öğreticide daha önce oluşturduğunuz veritabanı kimlik bilgilerini yönetici kullanıcı adı ve şifre bölümüne girmenize gerek yoktur..
 3. Sonraki sekme, bu öğreticide daha önce oluşturduğunuz veritabanı için kimlik bilgilerini yazmanız gereken Veritabanı sekmesidir. Ana Bilgisayar Adınız için barındırma sağlayıcısına sormanız gerekir. Genellikle localhost. İleri düğmesine tıklayın.
 4. Üçüncü ve son bölüm Genel Bakış bölümüdür. Burada örnek veri türünü seçmeniz gerekecektir. Web sitenizin türüne göre bir seçim yapmanız gerekir. Hiçbiri yazan radyo düğmesine de gidebilirsiniz. Bu size Joomla için temiz bir kurulum sağlayacaktır. Tüm bunları yaptıktan sonra Yükle düğmesine tıklayın.
 5. Daha sonra Joomla’yı başarıyla kurduğunuz için tebrik edilecektir. Bu pencerede “Kurulum klasörünü kaldır” yazan düğmeyi bulun. Bulduktan sonra üzerine tıklayın.
 6. Ardından aynı düğme “Kurulum klasörü başarıyla kaldırıldı” ifadesini okuyacaktır. Ardından Yönetici düğmesine tıklamanız ve ardından Joomla web sitenize erişmek için oturum açma kimlik bilgilerini vermeniz gerekir..

Artık Joomla’nın yardımıyla kendi muhteşem web sitenizi oluşturmaya hazırsınız.

En iyi 3 Joomla barındırma hizmetine göz atın:

FastComet

Başlangıç ​​fiyatı:
$ 2.95


Güvenilirlik
9.7


Fiyatlandırma
9.5


Kullanıcı dostu
9.7


Destek
9.7


Özellikleri
9.6

Yorumları oku

FastComet’i ziyaret edin

ChemiCloud

Başlangıç ​​fiyatı:
$ 2.76


Güvenilirlik
10


Fiyatlandırma
9.9


Kullanıcı dostu
9.9


Destek
10


Özellikleri
9.9

Yorumları oku

ChemiCloud’u ziyaret edin

A2 Hosting

Başlangıç ​​fiyatı:
$ 3,92


Güvenilirlik
9.3


Fiyatlandırma
9.0


Kullanıcı dostu
9.3


Destek
9.3


Özellikleri
9.3

Yorumları oku

A2 Hosting’i ziyaret edin

İlgili Nasıl Yapılır Makaleleri

 • Bir WordPress Eklentisini Kaldırdıktan Sonra Ekstra Veritabanı Tablolarını Silme
  uzman
 • Joomla’da İçerik Sürümlendirmeyi Etkinleştirme
  orta düzey
 • WordPress’in wp-config.php Dosyasını cPanel Kullanarak Düzenleme
  orta düzey
 • CPanel Kullanarak Drupal Kurulumu
  acemi
 • Joomla Sayfa Önbelleğini Yapılandırma
  orta düzey
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me