Drupal nedir

Bir web sitesi oluşturmak istiyor ancak kodu anlamıyor musunuz? O zaman Drupal tam size göre. Drupal, kodu anlamadan dilediğiniz siteyi oluşturmanıza olanak tanır.


Size faydalı geliyor mu? Sadece Drupal’ı kurmak için aşağıdaki talimatları izleyin. Drupal’ı yükledikten sonra sitenizi birkaç saniye içinde çalıştırabilirsiniz.

Başlangıç

Aşama 1

Web barındırma sağlayıcınız tarafından sağlanan hizmetlere bağlı olarak, sitenizin kök klasörüne erişmek için FTP programına (ör. FileZilla) veya cPanel’in Dosya Yöneticisine ihtiyacınız olacaktır..

Adım 2

Ardından, Drupal web sitesinde oturum açmanız ve ardından çekirdek dosyayı oradan indirmeniz gerekir. Biraz aşağı kaydırırsanız, dosyanın kararlı bir sürümünü bulacaksınız. En son sürüm her zaman en güvenli ve en kararlı sürümdür. ZIP İndir yazan seçeneği tıklamanız gereken başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Aşama 3

İndirilen ZIP dosyasını yüklemek için cPanel’deki dosya yöneticisini veya FTP programını kullanabilirsiniz. Bu dosyanın web barındırıcınızın public_html dizinine yüklenmesi gerekir. Bu eğitim için cPanel’deki dosya yöneticisini tercih ediyoruz.

4. Adım

Ardından, yüklenen bu dosyayı ayıklamanız gerekir. Bu, dosyayı sağ tıklatıp ardından Windows’ta Ayıkla düğmesini tıklatıp Mac için Command + tıklatmayı yazarak yapılabilir. Daha sonra ZIP dosyasının çıkarılması gereken konumu belirtmeniz gerekecektir. Bu öğretici adına, / public_html adresimde bulunan “drupaldemo” alt alanını kullanıyoruz.

Ardından, Dosya (lar) ı Ayıkla düğmesini tıklayın..

Bu yöntemin size hitap etmemesi durumunda, bir yöntem daha kullanıyoruz. Bu sefer FTP programını kullanmamız gerekecek. Bu yöntemde, ZIP dosyasını indirdikten sonra bilgisayarınıza çıkartın ve tüm bu dosyaları FTP programını kullanarak yükleyebilirsiniz..

Adım 5

Bu zamana kadar yeni bir klasör görebileceksiniz. Bu klasör rup drupal ‘adını ve ardından seri numarasını içerir (örneğin:“ drupal8.5.3 ”). Bu klasöre tıklayın ve ardından orada bulunan tüm dosya ve klasörleri seçmek için Tümünü Seç seçeneğini tıklayın..

6. Adım

Bunu yaptığınızda açılır bir pencere görünür. Bu pencerenin üst kısmında “Taşı” yazıyor. Bu pencereye bir konum girmeniz gerekecek. Seçilen tüm dosyalar sağlanan konuma taşınır. Bu öğretici adına alan adının dizinini yol alanına koyacağım.

Yeni bir veritabanı oluşturma

Yüklü bir veritabanı Drupal’ı kurmak için zorunludur. Şimdi yeni bir veritabanı oluşturalım.

CPanel’deki Veritabanı bölümü altında, MySQL Veritabanı simgesini bulacaksınız. Şimdi yeni bir kullanıcı ve şifre oluşturmanız ve ardından yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekecektir..

Drupal Kurulumu

Yalnızca veritabanı tamamlandıktan sonra Drupal için yükleme işlemini başlatmaya hazır olacaksınız.

Aşama 1

Bir web tarayıcısı açın ve sizi tüm Drupal dosyalarınıza yönlendiren URL’yi ziyaret edin.

Adım 2

PHP PHP kurulumunuz eski ’yazan bir ileti alabilirsiniz. Bu mesajı alırsanız, PHP seçiciye gidin ve cPanel’inizde PHP’yi güncelleyin.

Her şeyden önce, bir dil seçmeniz istenecektir. Bir dil seçtikten sonra hemen altındaki Kaydet ve Devam Et düğmesini tıklayın.

Kaydet ve devam et düğmesini tıkladıktan sonra, Standart ve Minimal olmak üzere iki kurulum seçeneği arasında seçmeniz gereken bir sonraki adıma geçeceksiniz. Drupal’da yeniyseniz Standart kurulum seçeneğini tercih etmelisiniz.

Bir sonraki adımda, Drupal’ın web sitesini çalıştırması için gerekli gereksinimlerin bir gözden geçirmesi sunulacak. Yeni güncelleme burada da gösterilecek ve indirilmesi gerekiyorsa ek yazılım da gösterilecektir..

Şimdi yeni oluşturduğunuz veritabanını ayarlamanız gereken Veritabanı yapılandırma adımına yönlendirileceksiniz.

Drupal için kurulum işlemi, ‘Kaydet ve devam et’ yazan düğmeyi tıkladığınızda başlar.

Ayrıca, son adım Siteyi yapılandır. Bu adımda, web sitenizi yapılandırmanız gerekecektir. Drupal tarafından web sitenizin sürekli çalışması için bize yardımcı olacak yönetici giriş bilgileri de dahil olmak üzere bazı bilgiler vermeniz gerekecektir..

Bu kadar. Siteniz şimdi hazır.

Umarız yazımız size yardımcı olmuştur.

En iyi 3 Drupal barındırma hizmetine göz atın:

ChemiCloud

Başlangıç ​​fiyatı:
$ 2.76


Güvenilirlik
10


Fiyatlandırma
9.9


Kullanıcı dostu
9.9


Destek
10


Özellikleri
9.9

Yorumları oku

ChemiCloud’u ziyaret edin

Hostinger

Başlangıç ​​fiyatı:
$ 0.99


Güvenilirlik
9.3


Fiyatlandırma
9.3


Kullanıcı dostu
9.4


Destek
9.4


Özellikleri
9.2

Yorumları oku

Hostinger’ı ziyaret edin

A2 Hosting

Başlangıç ​​fiyatı:
$ 3,92


Güvenilirlik
9.3


Fiyatlandırma
9.0


Kullanıcı dostu
9.3


Destek
9.3


Özellikleri
9.3

Yorumları oku

A2 Hosting’i ziyaret edin

İlgili Nasıl Yapılır Makaleleri

 • Drupal’ı En Son Sürüme Güncelleştirme
  acemi
 • WordPress’in wp-config.php Dosyasını cPanel Kullanarak Düzenleme
  orta düzey
 • CPanel içinden Joomla Kurulumu
  acemi
 • CPanel Hosting Kontrol Panelini Kullanarak WordPress Siteniz için CSS Nasıl Düzenlenir
  uzman
 • Tüm WordPress eklentilerini cPanel’den bir defada nasıl devre dışı bırakabilirim?
  orta düzey
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me