Hemen hemen her WordPress temasının varsayılan bir gezinme menüsü vardır. Bazı temalarda daha iyi gezinme için birden fazla menü bulunur. Bazen kullanıcılar mevcut web sitelerine yeni bir gezinme menüsü eklemek ister.


Hepimizin bildiği gibi, WordPress açık kaynaklı bir platformdur ve herkes ek bir özellik eklemek için kodunu düzenleyebilir. İster misin WordPress temanıza yeni bir gezinme menüsü ekleyin?

Eğer öyleyse, bu adım adım öğretici tam size göre. Başlamadan önce, mevcut bir WordPress web sitesini düzenlemenin riskli olabileceğini anlamak çok önemlidir. WordPress web sitesini ve veritabanını cPanel veya UpdraftPlus gibi bir eklenti kullanarak yedeklemelisiniz.

Teması, bir WordPress web sitesinin tasarımını kontrol eder. Bu nedenle, sitenizin temasının özel bir dosyasını düzenlemeniz gerekir. Bunu yapmanın farklı yolları var.

Bir alt tema oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz, ancak canlı web sitesini değiştirmek isterseniz, WordPress temasını bilgisayarınıza indirebilir ve geliştirme yapmak için XAMPP’yi kullanabilirsiniz..

Bu eğitimde, cPanel kullanarak yeni bir gezinme menüsü eklemeyi öğreneceğiniz, takip edilmesi kolay bir süreçte size yol göstereceğim.

Nasıl ve Hangi Dosyayı Düzenlemeniz Gerekiyor?

Düzenlemeniz gereken belirli bir tema dosyasından bahsettim, ama hangisi? Bilebileceğiniz üzere, functions.php bir WordPress web sitesi için temel dosyalardan biridir; yeni bir menü kaydetmek için WordPress gezinme menüsü Codex’a sahip bir işlev eklemeniz gerekir.

Bunu yapmak için böyle bir dosyayı nerede bulacağınızı bilmeniz gerekir.

Size yol göstereyim:

Aşama 1

Web barındırma hesabınıza giriş yapın ve dosya yöneticisi çünkü web sitenizin tüm verileri burada mevcut.

Adım 2

Sol kenar çubuğundan, açık public_html.

Not: Bir alt etki alanını düzenliyorsanız veya siteniz için WordPress kurulumunuz başka bir klasördeyse, onu açmanız gerekir. Aksi takdirde, kök etki alanınızın tüm klasörlerini ve dosyalarını public_html.

Aşama 3

Bul wp-content klasörünü açın ve açmak için tıklayın. Bir WordPress web sitesinin tüm içeriği bu klasörde bulunur.

4. Adım

Artık eklentileri, temaları, yüklemeleri vb. Görebilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi, bir temayı düzenlemeniz gerekir. Yani, "temalar" Klasör.

Adım 5

Sahip olduğunuz tüm etkin ve etkin olmayan WordPress temalarını görebilirsiniz. Geçerli tema klasörünüzü açın. Mesela açıyorum "twentyseventeen".

6. Adım

Aşağı kaydırırsanız, functions.php dosya – Sağ tık seçmek Düzenle.

Adım 7

Bir pop-up görünür, sadece Düzenle işlevlerin kodunu düzenlemek için yeni bir sekme görebilirsiniz. php. Burada yeni bir işlev eklemeniz gerekiyor.

işlev new_nav_menu () {
register_nav_menu (‘yeni menüm’, __ (‘Birincil Menü’));
}
add_action (‘init’, ‘new_nav_menu’);

Kayıt etmek açın ve yönetici panelinizi açın. Adresine git Görünüm>>Menüler, ve görebiliyorsun "Ana Menü". Başarıyla kaydettiğiniz anlamına gelir.

Gezinme Menüsünü Görüntüleme?

Görüntülemek için, menüyü görüntülemek istediğiniz dosyaya başka bir kod eklemeniz gerekir.

Örneğin, mevcut bir menünün altındaki başlık alanına yeni bir gezinme menüsü eklemek istiyorsanız, kodu bu dosyaya yerleştirmeniz gerekir.

Birçok kişi altbilgiye birden çok menü eklemeyi sever.

Seçiminize bağlı olarak dosyayı açın. Başlık alanı için açık header.php, altbilgi için açık footer.php ve yeni gezinme menünüzü görüntülemek istediğiniz konumu bulun.

Size kodu göstereyim.

<?php
wp_nav_menu (dizi (
‘theme_location’ => ‘Yeni-menü’
‘container_class’ => ‘new-menu-class’))
?>

Sağ üst köşeden dosyayı kaydedin ve yeni menünüzü görebilirsiniz.

İstediğiniz gibi görünmeyebilir, çünkü daha iyi görünmesi için tasarlamanız gerekir. Container sınıfını şu şekilde kullanabilirsiniz: "Yeni menü sınıf" böyle yaparak.

Size bir CSS örneği göstereyim.

div.new-menu-class ul {
liste stili tipi: yok;
liste stili: yok;
}
div.new-menu-class li {
dolgu: 20px 25px;
ekran: satır içi;
}

CSS’yi gereksinimlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Birlikte Çoklu Gezinme Menüsü Ekleme?

Bazılarınızın aynı işlevi kullanarak birden fazla menü eklemek için bir sorunuz olabilir. Tek bir gezinme menüsü eklemek için kullandığınız işlevi kullanabilirsiniz.

İki gezinme menüsü eklemek istediğinizi varsayalım. Kod aşağıdaki gibidir:

işlev new_nav_menu () {
register_nav_menus (
dizi(
‘yeni menüm’ => __( ‘Ana Menü’ ),
‘another-new-menu’ => __ (‘İkincil Menü’)
)
);
}
add_action (‘init’, ‘new_nav_menu’);

Gördüğünüz gibi, bu kodda, içinde iki menünün adlarını görebileceğiniz bir dizi kullandım. Dosyayı kaydedip Görünüm>>Menüler, iki yeni gezinme menüsü görebilirsiniz.

Benzer şekilde, görüntülemek için, tıpkı tek menüde yaptığınız gibi belirli bir kod kullanabilirsiniz. İkinci menünün kodunda, ‘theme_location‘seçeneğini tıklayın. Size nasıl olduğunu göstereyim:

<?php
wp_nav_menu (dizi (
‘theme_location’ => ‘Başka bir yeni menü’,
‘container_class’ => ‘ikinci-yeni-menü sınıfı’));
?>

Gördüğünüz gibi, ikinci menü için farklı bir CSS kullanmak için kap sınıfını değiştirdim. Seçim senin. İstediğiniz herhangi bir sınıfı kullanabilirsiniz. Her şey kolaylık.

Not: Function.php dosyasına bir menü kaydetmek için bir kod eklemeniz ve bir menü görüntülemek için dosyayı kendi başınıza seçmeniz gerektiğini unutmayın..

Menüler tasarlamak için CSS sınıfını kullanabilirsiniz.

Yeni Bir Gezinme Menüsü Eklemek Kolay Değil mi?

Yeni başlayan biriyseniz, bu tür denemeleri yerel sunucunuzda yapmanızı öneririz. Bunu yapmak için XAMPP, WAMP veya MAMP kullanabilirsiniz.

Canlı bir web sitesinin herhangi bir kodlama dosyasını düzenlemek tehlikelidir. Küçük bir hata tüm sitenizin tasarımını bozabilir. Bu nedenle, bir şey ters giderse okuyucularınızın hiçbir şey görmemesi için bakım modunun etkinleştirilmesi de önerilir..

Adım adım izlenmesi kolay olduğundan eminim ve WordPress temanıza hemen yeni bir gezinme menüsü ekleyebilirsiniz. Kap sınıfını fark etmek çok önemlidir çünkü menülerinizi tasarlamak için böyle bir sınıfa ihtiyacınız vardır.

Biraz CSS uzmanlığı gerekiyor. Size yardımcı olacak bir örnekten bahsettim, ama hepsi için geçerli değil. Sana bir fikir vermek istedim.

Her geliştiricinin farklı bir kodlama stili vardır. Farklı bir sınıf veya hatta yeni bir tema konumu kullanabilirsiniz.

Hala herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Nasıl Yapılır Makaleleri

 • WordPress’te Gezinme Menüsüne Belirli Mesajlar Ekleme
  orta düzey
 • CPanel Kullanarak WordPress Gezinme Menüsü Öğelerinize Görüntü Simgeleri Ekleme
  orta düzey
 • CPanel Kullanarak WordPress Temasına CSS Dosyası Düzgün Ekleme
  uzman
 • CPanel Kullanarak WordPress Temasına Doğru Bir JavaScript Dosyası Ekleme
  uzman
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me